مقدمه

  • سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس دارای یک مجموعه بسیار غنی و منحصر به فرد از منابع و اسناد آرشیوی می باشد که روایت حوادث و تجربیات گوناگونی است که ضمن جنگ تحمیلی ۸ ساله در کشورمان رخ داده و توسط اقشار گوناگون ثبت و در قالب متن، ویدئو، عکس درآمده است. این منابع نه تنها سرمایه بنیاد محسوب می شوند، بلکه سرمایه ملی کشور است و نیاز به حفاظت و ساماندهی دارد.
  • از آن جا که آرشیو اسناد به عنوان تنها حوزه ی مهم در حفظ و نگهداری، بازتولید و مبادله محتوا نقش اساسی در حفظ و صیانت از آثار مکتوب، صوتی و تصویری به عنوان یکی از ارزشمندترین سرمایه های بنیاد را ایفا می کند، طرح جامع آرشیو و مدیریت منابع به عنوان اقدامی در جهت نیل به اهداف سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به شمار می آید.

از اهدافی كه سامانه دنبال میکند، می توان به موارد ذيل اشاره نمود:


۱- پشتیبانی از زنجیره کامل تولید و پخش و آرشیو مواد دیجیتال بوسیله حذف فرآیند تبادل نوار فیزیکی در واحد های سازمانی.

۲- ایجاد زیر ساخت نرم افزاری ایمن با قابلیت دسترسی اشتراکی و همزمان به انواع منابع دیجیتال بر بستر شبکه

۳- تسهیل و سرعت بخشیدن به روند جستجو و انتخاب منابع موردنیاز و بازیابی منابع بدون مراجعه حضوری و اتلاف وقت.

۴- حفظ جامعیت و مانعیت به معنی افزایش ضریب دقت در جستجو و بازیابی موثر منابع از طریق اعمال شرایط پیشرفته.

۵- سازماندهی و مدیریت نحوه نگهداری و دسترسی به منابع دیجیتال بر اساس انواع طبقه بندی مورد نیاز در واحد های گوناگون سازمانی.

۶- اعمال دستورالعمل ها و رویه های مدیریتی به صورت متمرکز و یکپارچه برای تمام واحد های سازمانی.

۷- تهیه ابزارهای ویژه ویرایش صدا و تصویر به منظور تولید منابع جدید یا باز تولید منابع با استفاده از منابع آرشیوی.

۸- حفظ و نگهداری منابع با اعمال رویه های نحوه نگهداری کوتاه مدت و بلند مدت ( دائمی ) محتوا بر روی ذخیره سازهای گوناگون.

۹- حفاظت از محتوا در مقابل دسترس هاى غير مجاز کاربری یا سیستمی متناسب با تعریف سطوح امنیتی گوناگون.

۱۰- تامین زیر ساخت یکپارچه برای استفاده از طیف وسیعی از محتوای صدا و تصویر با فرمت های گوناگون و سازگار با تغییرات آتی تکنولوژیکی در سطح بین المللی

samane saja.jpg

 

همکاران عزیز در ادارات کل استانها و سازمانهای اسنادی جهت ورود در سامانه بعنوان توصیفگر و ورود اطلاعات می توانند با تکمیل اطلاعات خواسته شده و ارسال آن در ایمیل سازمان (این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید) اقدام نمایید.

 

فایل عکس فرمت JPG با حجم ۳۰۰ کیلوبایت

نام و نام خانوادگی: نام پدر:
شماره شناسنامه: تاریخ تولد:
کد ملی: جنسیت:
شغل: سمت:
آدرس الکترونیکی: آدرس پستی:

درباره سازمان

پیشینه سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به ستاد تبلیغات جبهه و جنگ بر می گردد در ستاد تبلیغات جنگ گردآوری و مستندسازی اسناد مرتبط با جنگ در ۲ بخش اسناد داخلی و خارجی و با بهره گیری از خبرگزاری ها - رسانه جمعه، اخبار و اطلاعات، بولتن ها و سازمان ها و نهادهای نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه، ناجا، جهاد سازندگی بنیاد شهید و سازمان های بین المللی از سال ۱۳۵۹ آغاز شد و تا پایان دفاع مقدس ادامه داشت و پس از آن بعنوان مرکز اسناد در معاونت تحقیقات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ماموریت جمع آوری، نگهداری و مستندسازی اسناد را بر عهده گرفته است. 

اطلاعات تماس

روابط عمومی: ۲۶۴۰۳۰۴۰ (۰۲۱)

دورنگار: ۲۶۴۰۳۰۰۵ (۰۲۱)

آدرس: تهران،بزرگراه شهید حقانی شرق به غرب، ابتدای خیابان کوشا، ساختمان آرشیو ملی،  طبقه همکف، سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس

ایمیل:info@defadocs.ir