موضوع:  نقش پوستر در انتقال مفاهیم ارزشی دفاع مقدس
عنوان فرعی  ---
نویسنده/سازمان: الهه علیزاده
محل تحصیل: دانشگاه تربیت دبیر فنی دخترانه تهران شریعتی
مقطع تحصیلی: لیسانس
سال تحصیلی: ۸۳
تعداد صفحه: ۱۱۶ص.
نام استاد راهنما: نائینی
کلید واژه: پوستر، جنگ، رنگ، سمبول، هنرمندان دفاع مقئس
محل نگهداری: کتابخانه جامع دفاع مقدس
نوع: هنر
کتاب نامه: به صورت زير نويس 
موضوعات: جنگ ايران و عراق، ۱۳۵۹ـ۱۳۶۷ـ هنر
چکیده: دفاع مقدس از حيث اهداف و رفتار و به نحو مشهودي با مفهوم اسلامي جهاد، هم خواني مي‌كند. تكيه بر ارزشهايي چون استقامت، شهادت، خودباوري و ... در راستاي اين هم خواني صورت مي‌پذيرد. پوستر به عنوان يكي از ابزارهاي تبليغاتي مهم در بسياري از موارد چون جنگ جهاني اول و دوم با ايجادگاهي و تشويق مردم نسبت به همراهي با جنگ و حواشي آن در خدمت اهداف جنگ بوده است. پوسترهاي دفاع با محتوي و مضموني بكلي متفاوت به ساير زمينه‌هاي تبليغات جنگ پيوست و با ارائه چهره‌اي روحاني و معنوي از فضاي جبه‌ها و رزمندگان به مفاهيم اخلاقي و انساني بسياري غنان بخشيد. به اين ترتيب به جاي خشونت و حيوانيت جنگ، اين معصوميت بود كه در پوسترها تصوير مي‌شد. سمبوليسم، رنگها و شخصيتها در اين پوسترها از پرداختي ايدئولوژيكي برخوردار بودند و هنرمندان اين دوره با پشت كردن به نگرشها و گرايشهاي معاصر خورد، همچون هنر براي هنر، در نيستي را در آثار خود كوفتند تا در عرصه معنوي پوسترهايشان هست شدن را بيازمايند. اين ويژگي به عنوان عنصري ماندگار در اذهان مردم زمان خود ثبت و ضبط شد. و سرانجام ميراث دفاع مقدس، سرمايه فرهنگي عظيمي بود كه در كشاكش آتش و خون والاترين ارزشهاي انساني را در خود پرورده بود و قابليت تاثير گذاري بر فرهنگ جاري و آينده نسلهاي ايراني را در خود محفوظ داشت. از اين پس، حفظ، اشاعه و انتقال اين فرهنگ منوط به فعاليت مسئولان مربوطه قرار گرفت و اين چنين نيز ادامه خواهد يافت.
دریافت:                                                        

درباره سازمان

پیشینه سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به ستاد تبلیغات جبهه و جنگ بر می گردد در ستاد تبلیغات جنگ گردآوری و مستندسازی اسناد مرتبط با جنگ در ۲ بخش اسناد داخلی و خارجی و با بهره گیری از خبرگزاری ها - رسانه جمعه، اخبار و اطلاعات، بولتن ها و سازمان ها و نهادهای نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه، ناجا، جهاد سازندگی بنیاد شهید و سازمان های بین المللی از سال ۱۳۵۹ آغاز شد و تا پایان دفاع مقدس ادامه داشت و پس از آن بعنوان مرکز اسناد در معاونت تحقیقات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ماموریت جمع آوری، نگهداری و مستندسازی اسناد را بر عهده گرفته است. 

اطلاعات تماس

روابط عمومی: ۲۶۴۰۳۰۴۰ (۰۲۱)

دورنگار: ۲۶۴۰۳۰۰۵ (۰۲۱)

آدرس: تهران،بزرگراه شهید حقانی شرق به غرب، ابتدای خیابان کوشا، ساختمان آرشیو ملی،  طبقه همکف، سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس

ایمیل:info@defadocs.ir