اندیشه های دفاعی حضرت امام خمینی (ره)در دفاع مقدس

تهیه وتنظیم:عفت طوفی

کارشناس ارشد روان شناسی استان خراسان جنوبی

شهرستان بیرجند

Email: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

«جنگ ما جنگ عقیده است و جغرافیا و مرز نمی‌شناسد و ما باید در جنگ اعتقادیمان بسیج بزرگ سربازان اسلام را در جهان راه اندازیم» (امام‌خمینی)

چکیده

از دیدگاه اسلام، جنگ در صورتی پسندیده است که برای مغلوب ساختن نفس اماره انسانی و رهاندن جوامع بشری از دست حاکمان ظالم و اسیر نفس صورت بگیرد و عامل جنگ و جهاد، یا جنگ مشروع، نامشروع وعادلانه،غیر عادلانه نیز همین تفاوت در نیت ها به حساب می آید.بر این مبنا، دفاع وجهاد دفاعی اهمیت و افری در آراء امام خمینی (ره) دارند. از دیدگاه امام خمینی (ره) ، جنگ به خودی نه مذموم و نه مطلوب است،بلکه ذات آن ونیت افراد دخیل در آن است که جنگ را به جنگی طاغوتی یا جهاد مبدل می کند.

دفاع در اندیشه امام خمینی (ره) ماهیتی الهی و انسانی دارد. ایشان در اندیشۀ دفاعی خود رویکرد کاملاً دینی را برگزیده و روح مبارزه و حفظ انگیزۀ دفاعی را تبلور آرمان‌های دین و دینداری می‌دانند. در دیدگاه امام (ره)، دفاع؛ واکنش مشروع انسان برای تضمین حیات مادی و معنوی حفظ کرامت و شرف انسانی خویش در برابر عوامل مهاجم است که تکلیفی است واجب و الهی. ‌اندیشه‌های دفاعی ایشان محصور در مرزها نیست، آنچه که برای ایشان در بالاترین درجه اهمیت قرار داشت، دفاع از منافع جهانی اسلام است چرا که محور اندیشه‌های دفاعی حضرت امام(ره) اسلام و آرمان‌های الهی است. در حقیقت گفتمان دفاعی ایشان بر پایۀ دفع تهدید همه‌جانبه از اسلام، جهان اسلام و نظام اسلامی معنا و هویت می‌یابد.لذادر مقاله حاضر سعی شده اندیشه های دفاعی حضرت امام خمینی (ره ) با تاسی به قرآن کریم وکلام پر گهر معمار انقلاب در صحیفه نورتبیین گردد . امید است تلاش برای گرداوری این نوشتار معنوی  مورد قبول حضرت حق واقع گردد.

کلید واژه :امام خمینی (ره) ، صحیفه نور ، دفاع ، جنگ ، جهاد

درباره سازمان

پیشینه سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به ستاد تبلیغات جبهه و جنگ بر می گردد در ستاد تبلیغات جنگ گردآوری و مستندسازی اسناد مرتبط با جنگ در ۲ بخش اسناد داخلی و خارجی و با بهره گیری از خبرگزاری ها - رسانه جمعه، اخبار و اطلاعات، بولتن ها و سازمان ها و نهادهای نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه، ناجا، جهاد سازندگی بنیاد شهید و سازمان های بین المللی از سال ۱۳۵۹ آغاز شد و تا پایان دفاع مقدس ادامه داشت و پس از آن بعنوان مرکز اسناد در معاونت تحقیقات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ماموریت جمع آوری، نگهداری و مستندسازی اسناد را بر عهده گرفته است. 

اطلاعات تماس

روابط عمومی: ۲۶۴۰۳۰۴۰ (۰۲۱)

دورنگار: ۲۶۴۰۳۰۰۵ (۰۲۱)

آدرس: تهران،بزرگراه شهید حقانی شرق به غرب، ابتدای خیابان کوشا، ساختمان آرشیو ملی،  طبقه همکف، سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس

ایمیل:info@defadocs.ir